WZORZEC RASY

Na zdjęciu Champion "Chow VIII" służył jako model pierwszego opracowanego w roku 1895 wzorca. Od tej pory standard prawie się nie zmienił.


Wzorzec FCI nr:205

Kraj pochodzenia: Chiny
Zatwierdzony przez FCI 10 XII 1957 roku
Patronat: Wielka Brytania
Klasyfikacja FCI:
Grupa 5 - Szpice i rasy pierwotne


WRAŻENIE OGÓLNE: 


Aktywny, żywotny, zwarty, kwadratowy i harmonijnie zbudowany. Podobny do lwa, o dumnej, pełnej godności postawie, mocnej budowie.
Ogon noszony zdecydowanie na grzbiecie. Charakterystyczny krótki, lecz elastyczny chód, niebieskoczarny język. Spokojny i bardzo czujny pies.

CHARAKTER (TEMPERAMENT):

Spokojny, dobry stróż, wierny, niezależny, jednak 
trzymający się na uboczu.


GŁOWA I CZASZKA:

Typowa głowa chow chowa powinna być duża, ale proporcjonalna w stosunku do całego ciała. Aby głowa była typowa, czaszka musi być płaska i szeroka, bez wyraźnie zaznaczonego stopu, pod oczami dobrze wypełniona, szczęki masywne i dość długie, od oczu aż do końca szerokie (nie powinny być spiczaste jak u lisa). Nos duży i szeroki, czarny. Wyjątkiem mogą być osobniki kremowo i biało umaszczone, które mogą mieć nos jaśniej zabarwiony, oraz niebiesko i cynamonowo umaszczone chowy, mające nos w kolorze szaty. 



OCZY:

Ciemne, migdałowego kształtu, proporcjonalnie małe i czyste. U niebieskich i cynamonowych chowów dopuszczalne są oczy jaśniej zabarwione, jednak muszą harmonizować z kolorem szaty. Tak samo jak kolor ważne jest rozstawienie - musi być ono szerokie.
Zdarzające się u chow chow entropium (odwrócenie powiek do wewnątrz) stanowi nieprzyjemną dolegliwość, która winna być usunięta drogą operacyjną, bądź przez długotrwałe masowanie powiek.


USZY:

Małe, grube, lekko zaokrąglone. Sztywno noszone, proste i osadzone daleko jedno od drugiego. Skierowane do przodu ponad oczami.
Uszy ruchome niezależnie jedno od drugiego oraz charakterystycznie zmarszczone czoło (scowl) są cechami charakterystycznymi rasy.
Scowl nie powinien być nigdy przesadny, marszczenie tworzy luźna skóra na głowie, co potęguje ponury, lwi wyraz.


KUFA:

Zęby mocne i równe, szczęki mocne z doskonałym, prawidłowym, regularnym i kompletnym uzębieniem. Górne zęby ściśle przylegają powierzchnią do przedniej powierzchni zębów dolnych (zgryz nożycowy), ustawione pionowo w szczęce. Język fioletowo niebieski, podniebienie i wargi niebieskoczarne, dziąsła czarne - szczególnie preferowane w ocenie.


SZYJA:

Silna, dobrze wypełniona, ale niezbyt krótka, lekko sklepiona i dobrze osadzona na barkach.


KOŃCZYNY PRZEDNIE:

Barki muskularne i dobrze kątowane. Kończyny przednie całkowicie proste, masywne, umiarkowanie długie, o silnej kości.


TUŁÓW:

Szeroka i głęboka klatka piersiowa, żebra dobrze wysklepione, jednak nie beczkowate. Grzbiet krótki, prosty i silny. Silne lędźwie.


KOŃCZYNY TYLNE:

Muskularne, prawidłowe stawy skokowe nisko osadzone, minimalne ukątowanie. Bardzo ważną cechą charakterystyczną są sztywne chody chow chow. Kończyny tylne, prawidłowo stawiane są proste od góry do dołu, przy czym stawy skokowe nigdy z przodu nie mogą się zginać (przedrost).


ŁAPY:

Małe, kształtu kociej łapy. Pies stoi na opuszkach palców.


OGON:

Wysoko osadzony i prawidłowo noszony na grzbiecie, aby w szacie wyciskał gniazdo. Prawidłowo osadzony podkreśla krótkość i kwadratowość sylwetki chowa. Najlepiej jest gdy leży prosto na grzbiecie. Zakręcony, względnie końcem opadający na lewy lub prawy bok, nie stanowi wady.


CHODY:

Krótkie i szczudłowate, kończyny przednie i tylne poruszają się równolegle i bezwzględnie prosto.


SZATA:

a) odmiana długowłosa: bujna, gęsta, prosta i stojąca, włos pokrywowy jest raczej szorstkiej struktury z miękkim, gęstym podszerstkiem. Oddzielny, gęsty dookoła szyi, tworzy grzywę i kołnierz oraz wyraźne frędzle na kończynach przednich i portki na kończynach tylnych.

b) odmiana krótkowłosa: krótka, gęsta, bujna, prosta, stojąca, struktury pluszu. Zawsze sztuczne skracanie sierści oraz naturalnego obrysu sylwetki wpływa negatywnie na ocenę.


UMASZCZENIE:

Jednomaściste: czarne, rude, niebieskie, cynamonowe, kremowe lub białe. Często występuje cieniowanie, jednak nigdy nie może być pręgowanie lub łat. Spodnia strona ogona i tylna strona kończyn (frędzle i portki) są często jaśniejszej barwy.


WIELKOŚĆ:

psy - wysokość w kłębie 48 - 56 cm
suki - wysokość w kłębie 46 - 51 cm


WADY:

Każde odchylenie od wzorca rasy jest wadą. Ocena zależy ściśle od stopnia nasilenia wady i jej następstw. Psy muszą mieć dobrze rozwinięte obydwa jądra, całkowicie opuszczone do moszny.

1 komentarz:

  1. W sumie u nas w kraju rzadko kiedy można spotkać tego psa, a jest on dość charakterystyczny. Zastanawiam się jak wygląda jego pielęgnacja i czy jest rasą wymagająca czy wręcz przeciwnie. Ja swojemu kundelkowi ze sklepu https://sklep.germapol.pl/ i tak często zmawiam akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw swój komentarz